Podobně jako ve všech technickoekonomických oblastech, i ve slévárenství počítač otevřel obrovský potenciál pro rozvoj. V roce 1980 se v Rindge, New Hampshire, USA konala první konference o simulaci procesů při odlévání kovů. O několik let později počítačové programy umožnily optimalizaci napětí v konstrukci odlitků, stejně jako simulaci plnění formy, tuhnutí a chlazení, včetně souvisejícího vývoje struktury a změn tvaru. Takto získané poznatky mohly být zohledněny při navrhování konstrukce odlitků, modelů a vtokových soustav, tím se slévárny staly aktivními vývojovými partnery svých zákazníků.
Zlepšilo se také zvládnutí výrobních procesů. Při dynamických procesech přípravy formovacích materiálů, formování, tavení, odlévání a tepelného zpracování zajišťovaly procesní počítače s průběžným sběrem dat a korekcí stále lepší dodržování požadovaných výrobních parametrů. Rozptyl vlastností se zúžil a výroba se stala bezpečnější i v mezních situacích. CNC stroje byly stále více používány ve spojení s CAD/CAM při výrobě modelů a forem a také k odstraňování otřepů surových odlitků. Programovatelné roboty převzaly nástřik separačních prostředků, zakládání jader, přidávání kovu do licích strojů a mnoho dalších pohybů s materiálem. Ručně ovládané manipulátory usnadnily práci při odlévání.
Široké využití mikroelektroniky po fázi mechanizace a automatizace velkosériové výroby zahájilo fázi flexibilizace. Tím byla zajištěna vysoká produktivita i pro malosériovou výrobu a zároveň se zlepšily předpoklady pro dodávky „just-in-time".
Od roku 1980 sleduje téměř překotný vývoj výpočetní techniky, bez které si již dnes moderní slévárenství nedokážeme představit.

Tereza Veitzová
Zdroj:
- G, ENGELS a WUBBENHORTS, H. 2007. 5000 Jahre Giessen von Metallen, Geisserei Verlag, ISBN 978-3-87260-156-8