Zpět

Příležitosti a výzvy světového slévárenského průmyslu do roku 2030



Dle současné předpovědi výroby odlitků od IKB lze do konce 20. let očekávat nárůst tonáže světového slévárenského průmyslu


Dle současné předpovědi výroby odlitků od IKB (IKB Deutsche Industriebank AG se sídlem v Düsseldorfu) lze do konce 20. let očekávat nárůst tonáže světového slévárenského průmyslu. Očekávají se však značné regionální rozdíly v tempech růstu. Vysoké nejistoty představují zejména geopolitické události ve východní Evropě a Asii. Následující analýza je psána z pohledu českého slévárenského průmyslu, který čelí podobným výzvám jako další evropské země.

V krátkodobém horizontu zatěžuje český slévárenský průmysl ekonomický vývoj a stále vysoké náklady na energie. Výroba a příjem zakázek budou v průmyslu v tomto kalendářním roce pravděpodobně výrazně pod úrovní předchozího roku.

Střednědobé a dlouhodobé trendy poskytují podněty

Příležitosti a výzvy slévárenského průmyslu jsou různorodé v závislosti na spektru produktů a zákaznických odvětvích. Po nedávném oživení bude automobilová výroba v Evropě a Severní Americe růst střednědobě a dlouhodobě jen mírně, ale zůstane významným odbytovým trhem pro lité produkty. To platí zejména pro lití železa a oceli ve střednědobém horizontu kvůli pomalejšímu než očekávanému nárůstu elektromobility v Evropě. Silnější podněty se očekávají z trhu užitkových vozidel díky nadcházející modernizaci vozového parku.

Celkově bude lití hliníku dále nabývat na důležitosti s rozvojem elektromobility a trendem k lehké konstrukci. U globálního strojírenského sektoru se očekává do roku 2030 silný nárůst prodeje. Důležité podněty poskytuje pokračující digitalizace a související potřeba modernizace strojů. Globální stavební průmysl rovněž zůstává na dlouhodobé růstové trajektorii, přičemž hlavním motorem jsou infrastrukturní projekty. Plánované rozšíření větrné energie v Evropě poskytne podněty pro poptávku z energetického sektoru.

Předpověď odlitků závislá na technologických předpokladech

Geopolitické předpoklady zahrnují, že rusko-ukrajinská válka skončí v příštích dvou letech, že současné konflikty na Blízkém východě se nerozšíří do dalších sousedních států nebo budou vyřešeny v pásmu Gazy do poloviny roku 2025, a že v Asii nevypuknou žádné nové konflikty s mezinárodními důsledky.

Globální lití železa a tvárné litiny: kontrastní vývoj

V roce 2020 způsobila pandemie Covid-19 prudký pokles výroby litiny a do roku 2022 se jen několik regionů vrátilo na úroveň roku 2018. Čína byla schopna krátkodobě rozšířit svou dominantní pozici, ale dlouhodobě bude zatížena nižší poptávkou ze stavebního sektoru. Japonsko a Korea také ztratí tržní podíl. Zbytek Asie se bude vyvíjet průměrně jako zbytek světa. Indie, která má vysokou poptávku po investicích do infrastruktury, zažívá silnější růst; Vietnam a Indonésie budou následovat v příštích letech.

V Evropě se očekává silnější růst ve východoevropských zemích a Turecku. Španělsko by mohlo střednědobě těžit z boomu větrné energie. Pro českou slévárenskou výroba znamenají tyto trendy jak příležitosti v podobě růstu poptávky z automobilového a strojírenského průmyslu, tak výzvy v podobě rostoucí konkurence z východní Asie.

Lití hliníku: trend k lehké konstrukci jako hlavní globální motor

Trend k lehké konstrukci v automobilovém sektoru a dalších aplikačních oblastech vede k rostoucí poptávce a materiálové substituci, což nabízí velmi dobré budoucí vyhlídky pro lití hliníku. Čína bude i nadále rozšiřovat svou dominantní tržní pozici. V rámci západní Evropy byly v roce 2023 pozitivní podněty zastíněny oživením automobilového průmyslu. Turecko a některé východoevropské země těží z investic západoevropských sléváren, takže střednědobě existují celkově dobré růstové vyhlídky pro lití hliníku v Evropě.

Závěr: příležitosti a výzvy jsou různorodé

Vysoké náklady na energie nadále zatěžují slévárenský průmysl v Evropě, zejména v České republice. Cesta k žádané klimatické neutralitě znamená vysoké investiční potřeby pro průmysl, ale také přináší podněty z energetického sektoru. Pokračující digitalizace a vývoj umělé inteligence přinášejí jak technologické výzvy, tak prodejní příležitosti.

Část zákaznických sektorů se přesouvá do jiných regionů, ale řada nových trhů, zejména v Asii, také nabízí nové prodejní příležitosti, jako je Vietnam, Thajsko a zejména Indonésie. Tyto země však také zažívají vznik nových konkurentů, kteří by se mohli dlouhodobě stát konkurenty i na evropských trzích.

Pro české slévárny proto stále více platí potřeba posílit svou ekonomickou pozici, vyvinout strategie pro důsledné snížení spotřeby energie a zdrojů a dlouhodobě si udržet kvalifikovaný personál. Klíčové bude také využití moderních technologií, jako jsou indukční tavicí systémy, které nabízejí vyšší energetickou účinnost a lepší kontrolu nad výrobním procesem.


Zdeněk Veitz


Zdroj:

  • https://www.foundrytradejournal.com

(
54
hlasů, průměrně
4.81
z 5)